Източник: Световна футболна енциклопедия
  Статията се среща още в Енциклопедии:
  - ОБЩЕСТВО > Спорт

УНГАРИЯ

Държава в Централна Европа с площ 93 030 кв. км и население 10 100 000 жители. Столица Будапеща. Футболната федерация е основана през 1901 г., член на ФИФА от 1906 г., на УЕФА от 1954 г. Международен дебют през 1902 г. срещу Австрия 0:5 (първи мач на континента). Вицешампион на света през 1938 и 1954 г. Олимпийски шампион през 1952, 1964 и 1968 г. Младежки шампион на Европа през 1974 г., европейски юношески първенец през 1953, 1960 и 1984 г. Участва на СП-34 (четвъртфинал), СП-38 (второ място), СП-54 (второ място), СП-58, СП-62 (четвъртфинал), СП-66 (четвъртфинал), СП-78, СП-82 и СП-86 при равносметка: 32 мача, 15 победи, 3 равенства, 14 загуби, 87-57 голова разлика. Участва на ЕП-64 (трето място) и ЕП-72 (четвърто място) при равносметка: 4 мача, 1 победа, 3 загуби, 5-6 голова разлика. Участва и на ОИ-72 (второ място) и ОИ-60 (трето място). Играчи: Шлосер, Шароши, Женгелер, Титкош, Пушкаш, Кочиш, Хидегкути, Божик, Цибор, Грошич, Лорант, Лантош, Закариаш, Тот, Алберт, Бене, Фаркаш, Фазекаш, Ракоши, Месьой, Тихи, Нилаши, Тьорьочик, Детари. Треньори: Густав Шебеш, Лайош Бароти, Бела Гутман, Дьорд Мезей. Клубове: "Ференцварош", "Дожа Уйпещ", "Хонвед", "Вашаш", "Видеотон". Най-големи победи – 12:0 срещу Русия през 1912 г. и срещу Албания през 1950 г., както и 13:1 срещу Франция през 1927 г., най-голямо поражение – 1:8 от Англия през 1909 г. Най-много мачове за "А" отбора – Божик 100, най-много голове – Пушкаш 83. Цветове на националите: червени фланелки, бели гащета, зелени чорапи (резервни: изцяло в бяло). Най-голям стадион: "Непщадион" в Будапеща за 70 000 зрители. Унгария диктува футболната мода в Европа и света през първата половина на 50-те години, когато "галопиращата конница на майор Пушкаш" помита всички по пътя си (на два пъти унижава Англия с 6:3 в Лондон и 7:1 в Будапеща) и няма загуба от ноември 1950 г. до 4 юли 1954 г., когато губи най-важния мач на Унгария за века. След крушението на СП-86 унгарският футбол попада в тежка криза, от която все още не може да излезе.

Последна актуализация: 10.05.2004
Начало : За нас : Вашето мнение : Защита на личните данни : Защита на авторските права : За рекламодатели
Галерии : Атлас : Таблици : Мерни единици : Хроника на човечеството : Статистика
Игра : Най-четено : На днешния ден : Личност на деня
Книгоиздателска къща Труд  Сирма Груп  Сирма Медия   Със съдействието на: Oracle Българска телекомуникационна компания