Източник: Световна футболна енциклопедия
  Статията се среща още в Енциклопедии:
  - ОБЩЕСТВО > Спорт

ХОЛАНДИЯ

С оранжевата фланелка на Холандия Ван Бастен стана шампион на Европа през 1988 г.

Държава в Западна Европа, край Северно море с площ 41532 кв. км. и население 15 900 000 жители. Столица Амстердам. Футболната федерация е основана през 1889 г., член на ФИФА от 1904 г., на УЕФА от 1954 г. Международен дебют през 1905 г. с Белгия 4:1. Вицешампион на света през 1974 и 1978 г. Европейски шампион през 1988 г. Участва на СП-34, СП-38, СП-74 (второ място), СП-78 (второ място), СП-90 (осминафинал), СП-94 (четвъртфинал) и СП-98 (четвърто място) при равносметка: 32 мача, 14 победи, 9 равенства, 9 загуби, 56-36 голова разлика. Участва на ЕП-76 (трето място), ЕП-80, ЕП-88 (първо място), ЕП-92 (полуфинал), ЕП-96 (четвъртфинал) и ЕП-2000 (полуфинал) при равносметка: 23 мача, 13 победи, 6 равенства, 4 загуби, 38-22 голова разлика. Участва на ОИ-08 (трето място), ОИ-12 (трето място), ОИ-20 (трето място), ОИ-24 (полуфинал). Играчи: Кройф, Кайзер, Неескенс, Сурбиер, Хулсхоф, Крол, Хаан, Реп, Ван Ханегем, Израел, Рензенбринк, Янсен, братя Керкхоф, Геелс, Гулит, Ван Бастен, Рийкард, братя Куман, Ваненбург, Вутерс, Бергкамп, Зеедорф, Давидс, Клуйверт, Ван дер Сар, братя Де Бур, Овермарс, Ван Нистелрой. Треньори: Ринус Микелс, Щефан Ковач, Ернст Хапел, Лео Беенхакер, Дик Адвокаат, Гуус Хидинк, Франк Рийкард. Клубове: "Аякс", "Фейенорд", "Айндховен", "Твенте", "Спарта". Най-големи победи – 9:0 срещу Финландия през 1912 г. и Норвегия през 1972 г., най-голямо поражение – 2:12 от Англия през 1907 г. Цветове на националите: оранжеви фланелки, черни гащета, оранжеви чорапи (резервни: изцяло в бяло). Най -голям стадион: "Амстердам Арена" за 51 000 зрители. Прозвище: Лалетата. Една от големите футболни сили в Европа, чийто апогей е през 70-те години, когато националният отбор практикува "тоталния футбол" под ръководството на Ринус Микелс. Залага се на импровизацията и тоталната ангажираност на всички играчи, действа се атрактивно и нападателно.

Отборът на Холандия стана втори в света през 1974 г.

Отборът на Холандия - европейски шампион през 1988 г.

Последна актуализация: 10.05.2004
Начало : За нас : Вашето мнение : Защита на личните данни : Защита на авторските права : За рекламодатели
Галерии : Атлас : Таблици : Мерни единици : Хроника на човечеството : Статистика
Игра : Най-четено : На днешния ден : Личност на деня
Книгоиздателска къща Труд  Сирма Груп  Сирма Медия   Със съдействието на: Oracle Българска телекомуникационна компания