Източник: Световна футболна енциклопедия
  Статията се среща още в Енциклопедии:
  - ОБЩЕСТВО > Спорт

БЪЛГАРИЯ

Боби Михайлов бе понесен на ръце след дузпената драма с Мексико в осминафинала на световното първенство през 1994 г.

Емил Костадинов (вляво) по време на мача България - Аржентина 2:0 от световното първенство през 1994 г.

С головете си Стоичков изведе националния отбор на България на четвърто място в света през 1994 г.

Треньорът Димитър Пенев, Любослав Пенев и Христо Стоичков на върха на щастието след подвига на националите на "Парк де пренс" в Париж през 1993 г.

Държава в Югоизточна Европа, на Балканския полуостров. Площ 110 928 кв. км., население 8 366 000 жители. Столица София. Футболната федерация е основана през 1923 г., член на ФИФА от 1924 г. и на УЕФА от 1954 г. Международен дебют на 21 май 1924 г. срещу Австрия 0:6 във Виена. Първи шампионат – през 1924 г. не завършва. Първи шампион"Владислав" Варна през 1925 г. Международни успехи: четвърто място на СП-94, четвъртфинал на ЕП-68 (пето място в неофициалното класиране). Участва на СП-62, СП-66, СП-70, СП-74, СП-86 (осминафинал), СП-94 (четвърто място) и СП-98 при равносметка: 26 мача, 3 победи, 8 равенства, 15 загуби, 22-53 голова разлика. Участва на ЕП-96 при равносметка: 3 мача, 1 победа, 1 равенство, 1 загуба, 3-4 голова разлика. Участва на ОИ-68 (второ място) и ОИ-56 (трето място). Европейски юношески шампион през 1959, 1969 и 1974 г., второ място през 1977 и 1979 г. Носител на Балканската купа през 1932, 1935 и 1976 г. Известни играчи: Н. Мутафчиев, Л. Ангелов – Старото, Г. Пачеджиев, М. Лозанов, А. Пешев, А. Панчев, Г. Аспарухов, И. Колев, Ст. Божков, Кр. Янев, М. Манолов, Б. Ласков, Г. Найденов, Д. Якимов, Г. Соколов, Т. Диев, Д. Дерменджиев, Д. Пенев, Хр. Бонев, Ал. Шаламанов, Н. Котков, С. Симеонов, Ст. Аладжов, Г. Денев, П. Панов, К. Ивков, П. Жеков, Ат. Михайлов, Б. Колев, Б. Григоров, Р. Горанов, А. Желязков, Г. Велинов, Р. Здравков, Стойчо Младенов, Пл. Николов, Г. Димитров, Б. Михайлов, Н. Сираков, Б. Искренов, Пл. Гетов, Н. Илиев, Хр. Стоичков, Е. Костадинов, Л. Пенев, Кр. Балъков, Тр. Иванов, И. Йорданов, Ал. Александров, Г. Иванов, Д. Бербатов, Ст. Петров, М. Петров. Треньори: Ст. Орманджиев, Кр. Милев, Г. Пачеджиев, Ст. Божков, В. Спасов, Хр. Младенов, Д. Дойчинов, Г. Берков, В. Методиев, Ат. Пържелов, Ив. Вуцов, Д. Пенев, А. Никодимов, Г. Василев, Ст. Коцев, Д. Дерменджиев, Хр. Бонев, Д. Димитров, Ст. Младенов, Пл. Марков. Най-голяма победа – 7:0 срещу Норвегия през 1957 г. в София и срещу Малта през 1982 г., най-голямо поражение – 0:13 от Испания на 21 май 1933 г. в Мадрид. Най-много мачове в "А" отбора – Борислав Михайлов 102 (60 като капитан), най-много голове – Христо Бонев 47. Известни отбори: "Левски", ЦСКА, "Славия", "Локомотив" София, "Ботев" Пловдив, "Локомотив" Пловдив, "Берое", "Етър", "Черно море", "Марек", "Черноморец", "Нафтекс", "Литекс" и др. Цветове на националите: бели фланелки, зелени гащета, червени чорапи (резервни: червени фланелки, зелени гащета, бели чорапи).Най-големи стадиони: "Васил Левски" за 43 000 зрители, "Георги Аспарухов" за 30 000, "Локомотив" в София за 25 000, "Българска армия" за 22 000, "Нафтекс" в Бургас за 18 500.

Българският национален отбор - четвърти в света през 1994 г.

Последна актуализация: 10.05.2004
Начало : За нас : Вашето мнение : Защита на личните данни : Защита на авторските права : За рекламодатели
Галерии : Атлас : Таблици : Мерни единици : Хроника на човечеството : Статистика
Игра : Най-четено : На днешния ден : Личност на деня
Книгоиздателска къща Труд  Сирма Груп  Сирма Медия   Със съдействието на: Oracle Българска телекомуникационна компания