Източник: Световна футболна енциклопедия
  Статията се среща още в Енциклопедии:
  - ОБЩЕСТВО > Спорт

ТУРЦИЯ

Държава в Югозападна Азия и част от Южна Европа с площ 780 580 кв. км. и население 65 700 000 жители. Столица Анкара. Футболната федерация е основана през 1923 г., член на ФИФА от 1923 г., на УЕФА от 1962 г. Международен дебют през 1923 г. с Румъния 2:2. Участва на СП-54 и СП-2002 (трето място) при равносметка: 10 мача, 5 победи, 1 равенство, 4 загуби, 20-17 голова разлика. Участва на ЕП-96 и ЕП-2000 (четвъртфинал) при равносметка: 7 мача, 1 победа, 1 равенство, 5 загуби, 3-9 голова разлика. Участва в турнира за Купата на конфедерациите през 2003 г. (трето място). Най-голяма победа – 7:0 срещу Сирия през 1949 г. и срещу Южна Корея през 1954 г., най-голямо поражение – 0:8 от Полша през 1968 г. и от Англия през 1984 и 1987 г. Играчи: Тургай, Лефтер, Метин, Яшар, Чолак, Хакан Шукур, Ариф, Рюштю, Керимоглу, Шаш, Давала, Бастюрк. Треньори: Мустафа Денизли, Сабри Киряз, Фатих Терим, Шенол Гюнеш. Клубове: "Фенербахче", "Галатасарай", , "Трабзонспор", "Ескишехир". Цветове на националите: изцяло в червено (резервни: изцяло в бяло). Най-голям стадион: "Ататюрк" в Измир за 70 000 зрители. През 90-те години турският футбол отбелязва огромен напредък – националният отбор на два пъти се класира за ЕП, а "Галатасарай" става първият тим от страната, спечелил европейски трофей – Купата на УЕФА и Суперкупата на Европа през 2000 г. Върхът в представянето на националния отбор е третото място на СП-2002.

Последна актуализация: 10.05.2004
Начало : За нас : Вашето мнение : Защита на личните данни : Защита на авторските права : За рекламодатели
Галерии : Атлас : Таблици : Мерни единици : Хроника на човечеството : Статистика
Игра : Най-четено : На днешния ден : Личност на деня
Книгоиздателска къща Труд  Сирма Груп  Сирма Медия   Със съдействието на: Oracle Българска телекомуникационна компания